Kad domājam par svarīgākajām automašīnas daļām, daudziem prātā ienāk motors, taču noteikti nedrīkst aizmirst arī riepu nozīmi. Izvēloties riepas savam auto, jāpievērš uzmanību to izmēram, jo tas ietekmēs kopējās mašīnas funkcijas un arī drošību uz ceļa.

Lietie alumīnija jeb vieglmetāla diski ir iecienīti nevis to praktisko funkciju, bet tieši pievilcības dēļ, jo auto, kas aprīkots ar šādiem diskiem, pievērš uzmanību un liek atskatīties. Taču, lai vēl vairāk tos izceltu, auto īpašnieki mēdz izvēlēties diskus, kuru izmērs ir lielāks nekā vajadzīgs. Bet šajā gadījumā jāņem vērā, ka, aprīkojot mašīnu ar piemērotām riepām, tās spidometra rādītāji būs pareizi un atbilstoši, taču, izvēloties lielākas vai mazākas riepas, jāņem vērā un jāizvērtē, kā šāda rīcība var ietekmēt braukšanu.

Kas ir riepu kalkulators?

Tas ir internetā pieejams rīks, kuru iespējams izmantot kā alternatīvu noteikta riepas izmēra uzstādīšanas piemērotības aprēķināšanai. Jāņem vērā, ka veiktie aprēķini ir teorētiska rakstura.

Riepu kalkulatorā iespējams redzēt, kā pēc cita izmēra riepu uzstādīšanas savam auto, mainīsies tādi parametri kā riteņa ārējie izmēri, ceļa atstarpes augstums jeb klīrenss, spidometra rādījums u.c.

Vienkāršākais variants, kā noskaidrot visu interesējošo par savu automašīnu un tās riepām, ir, dodoties uz riepu servisu, piemēram, FredaRiepas.lv, Dreiliņos. Bet, ja tomēr vēlies veikt izpēti pats, to iespējams izdarīt arī mājās. Viss, kas tev nepieciešams, ir riepu izmēru kalkulators.

Kā izmanto riepu kalkulatoru?

Pieņemsim, ka esi nolēmis nomainīt automašīnas diskus no lielākiem uz mazākiem vai otrādi. Kalkulatorā parasti nepieciešams ievadīt viegli noskaidrojamus datus – riepas diametru, augstumu un platumu. Kad tas izdarīts, sistēma automātiski aprēķinās, kā mainīsies spidometra radītāji, kāda būs riteņa diametru starpība, riteņa ārējie izmēri utt. Proti, kalkulators ir ērti lietojams rīks, ar kuru noskaidrot interesējošo informāciju par riepu maiņu, nebraucot uz auto servisu. Tas ļauj redzēt, kādas izmaiņas radīs jaunā izmēra riepas, kuras plāno uzstādīt.

Kas jāņem vērā, izmantojot auto riepu kalkulatoru un uzstādot riepas?

FredaRiepas.lv iesaka izmantot savai mašīnai tādu izmēru riepas, kādas ir norādītas transportlīdzekļa lietošanas pamācībā. Automašīna ir vienots mehānisms, kur detaļas un to darbība ir savā veidā saistīta, tādēļ, ja izmainīsi kādu rādītāju, tas ietekmēs arī citus. Tā rezultātā var rasties dažādas problēmas, nesakritības utt. Tāpat, uzstādot auto nestandarta izmēra riepas, tu riskē zaudēt dīlera noteiktās garantijas saistības. Un, protams, jāņem vērā arī šādu ietekmi uz kopējo mašīnas vadāmību.

Piemēram, pārejot no mazāka uz lielāka izmēra riepām, automašīnas ātrums būs lielāks nekā redzams spidometrā, kas, attiecīgi, apgrūtinās objektīvu uzņemtā ātruma izvērtēšanu. Jo lielāks būs ātrums, jo lielāka kļūda un degvielas patēriņš. Tāpat, izvēloties pārāk lielu riepas profila palielinājumu, tiks apgrūtināta mašīnas vadāmība, kā arī uz riepu virsma var sākt ķerties aiz virsbūves un piekares daļām.

Savukārt, ja tik uzstādīta mazāka izmēra riepa, mašīna nebūs tik elastīga, kā arī uz piekari tiks likta lielāka slodze. Eksperti iesaka pievērst uzmanību tam, lai izvēlētās riepas diametra atšķirība no ražotāja ieteiktā nebūtu lielāka par +/-2%. Tāpat tiek norādīts, ka alternatīvs riepu izmērs var izmainīt bremzēšanas, dinamiskos, kilometrāžas, estētiskos un citus rādītājus.

Vēlreiz atgādinām, ka auto ražotāja noteiktie riepu izmēri nav izvēlēti nejauši, tie ir aprēķināti, ņemot vērā dažādus nozīmīgus faktorus. Tādēļ, izvēloties mainīt standarta riepas uz nestandarta izmēru, pret šīm pārmaiņām jāizturas nopietni, izvērtējot iespējamās sekas un izmaiņu nianses. Ja vēlies uzzināt ko vairāk par riepu izmēriem, to maiņu vai citiem jautājumiem, droši vari doties pie mums, uz FredaRiepas.lv servisu un konsultēties ar mūsu zinošajiem speciālistiem!